هدایت کاربر
آمار بازدیدکنندگان
بازدیدکنندگان امروز این صفحه:   2
بازديدکنندگان اين صفحه :   26455
بازديدکنندگان امروز :   50
کل بازديدکنندگان :   974990
ورود به سیستم
معرفی اداره کل     افتخارآفرینی کشتی گیر جوان دانشگاه تهران در رقابت های انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی امید کشور                                         اسامی نمایندگان فنی و مسئولین انجمن های رشته های ورزشی المپیاد                                          آغاز ثبت نام کلاس های تابستانی                                         اهتزاز پرچم ایران و درخشش نام دانشگاه تهران بر فراز بلندترین قله ارمنستان                                         اختتامیه هفدهمین جشنواره ورزشی دانشجویان و چهاردهمین جشنواره ورزشی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران برگزار شد                                         در راستای برگزاری سی امین دوره یونیورسیاد دانشجویان جهان در ایتالیا؛ اولین مرحله اردو والیبال دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار شد                                         پایان کار سه رشته ورزشی دیگر در چهاردهمین جشنواره ورزشی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران                                         مسابقات شطرنج چهاردهمین جشنواره ورزشی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران برگزار شد                                         نشست مدیران تربیت بدنی دانشگاههای منطقه یک کشور برگزار شد                                         آغاز چهاردهمین جشنواره ورزشی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران                                         افتخار آفرینی دانشجوی دانشگاه تهران در رقابت های دوومیدانی داخل سالن آسیا                                         تسلیت به هموطنانمان                                         آغاز رقابت های والیبال جشنواره ورزشی کارکنان دانشگاه                                          

تاریخچه اهداف مدیریت فعلی مدیران سابق همکاران واحد های اداری

چارت سازمانی : 

 فعالیت های ورزشـی در دانشگاه تهران هم‌زمان با افتتاح دانشـگاه در سال 1313 شروع شد. این فعالیت‌ها درآغاز متولی خاصی در دانشگاه نداشت. در اسناد به دست آمده از سال‌های نخسـت تاسیس دانشـگاه تهران، مکرر از آقـای رابرت گیبـسن و گوگبتلیانز نام برده شده است. به نـظرمی‌رسد این اشـخاص در آن سال‌ها برای راه اندازی سازمان ورزش دانشگاه تهران نقش موثری ایفاکرده­اند. در این رابطه می­توان به سندی از "وزارت جنگ" سابق اشاره کرد که در آن کفیل وقت آن وزارت، به درخواست وزارت‌معارف مبنی بر راه‌اندازی آموزشـگاه پرواز هواپیماهای بدون موتور در دانشگاه تهران، توسـط آقای گوگبتلیانز پاسخ داده است و در نامۀ ضمیمه، از آقای رابرت گیبسن نام برده شده است. وی مدیریت شعبۀ تربیت بدنی وزارت علوم را برعهده ­داشت. با استناد به اسناد دیگری که ارتباط آقای رابرت گیبسن را با ورزش دانشگاه تهران نشان­می­دهد، به این نتیجه­می­رسیم که نامبردگان در راه­اندازی سازمان ورزش دانشگاه تهران در سالهای 1313 و 1314 نقش موثری داشته‌اند

در سند گزارش دکتر ولی الله نصر، مدیرکل وزارت فرهنگ، رئیس دانش‌سرای‌عالی و رئیس دانشکده ادبیات و علوم دانشگاه تهران، به دربار آمده است:
" در اسفند سال 1318 یک ورزشگاه جدید و یک شفاخانه مشتمل بر ده اتاق برای پزشکان و یک تالار برای بیماران ساخته شده است . ورزشگاه شماره یک از حیث وسعت اراضی و زمین­های بازی و همچنین نداشتن استخر و محل کافی برای تماشاچیان ناقص بود؛ لذا چهل هزار متر از زمین­های اطراف آن خریداری و ضمیمه ورزشگاه گردید ( یک میدان فوتبال جدید، چند زمین تنیس، والیبال، بسکتبال و دو استخر شنای بزرگ، که با پرشگاه­های (دایو پرش) لازم و پیست و دو رختکن متعدد در آن ساخته شد.) دور تا دور محل تماشاچیان به وسعت سه متر جایگاه مسقف و یک جایگاه مخصوص در مجاور استخر بزرگ بنا گردید."
   اساس­نامۀ سازمان ورزش دانشگاه با همکاری مستقیم انجمن­های ورزشی دانشکده­ها تنظیم و برای تصویب به شورای دانشکده‌ها ارسال شد.1 شورا اساس­نامه را تصویب و اجازۀ تاسیس سازمان ورزش دانشگاه را صادر کرد. در اردیبهشت 1325 طی مراسمی با حضور مقامات کشوری، مسئولان دانشکده‌ها و دکتر سیاسی، رئیس وقت دانشگاه، زمین‌های ورزشی افتتاح­شد و سازمان ورزش دانشگاه رسمیت­یافت. حسین صدقیانی که تا آن زمان رئیس دایرۀ ورزش دانشگاه بود، به ریاست این سازمان منصوب شد. سازمان مذکور در محل فعلی دانشکدۀ هنرهای زیبا قرارداشت و امکانات ورزشی آن عبارت بودند از: یک زمین فوتبال (محل فعلی برگزاری نماز جمعه تهران ) دو اتاق و یک زیر زمین.
      در سال 1331 مربیان ورزش را با نام دبیر ورزش دانشگاه می­شناختند؛ علاوه بر این دانشکده‌های پزشکی، هنر سرای‌عالی، حقوق، فنی، کشاورزی، هنرهای زیبا، دامپزشکی و علوم هرکدام نمایندۀ ورزش داشتند.  
صدقیانی طرح ایجاد تاسیسات ورزشی دانشگاه را فراهم کرد و با کمک­های­ مالی شاه وقت و شرکت ملی نفت ایران، سالن شمارۀ یک دانشگاه را ساخت و به بهره برداری­رساند. در کتاب تاریخ تحول دانشگاه تهران چنین ذکر شده است:
"در سال 1334 با تلاش آقای دکتر اقبال ریاست وقت دانشکده (دانشکدۀ علوم تربیتی) مبلغ ده میلیون ریال اعتبار از دولت اخذ و جهت ساخت و ساز اماکن ورزشی دانشگاه تخصیص داده شد. ساعت 30/7 بعد از ظهر دوشنبه 5/12/1336 مراسم گشایش سالن سرپوشیدۀ ورزش دانشگاه- که در حال حاضر به آن سالن شماره یک می­گویند- در حضور شاه وقت انجام شد. دکتر فرهاد،رئیس دانشگاه، در گزارش خود می­گوید: سالن گنجایش 1300 نفر تماشاچی دارد، مساحت آن 3354 مترمربع و زیر بنای آن 2300 مترمربع است: هزینۀ کل ساختمان 31 میلیون ریال بوده است."2
پس از صدقیانی سرپرستی ورزش دانشگاه در سال 1342 برعهدۀ آقای ذکایی از مسئولان سرویس ورزش آموزش و پرورش کشور نهاده­شد. ذکایی برای پیشبرد ورزش در دانشگاه بسیار کوشش­کرد؛ برای مثال: زمین چمن فوتبال دانشگاه که طرح ایجاد آن در زمان ریاست صدقیانی فراهم شده بود، در دورۀ مدیریت ذکایی برای بهره­برداری آماده­شد. همچنین در زمان وی با راه­اندازی رشته­های ورزشی جدید در هرسال، فعالیت و علاقۀ دانشجویان به ورزش افزوده ­شد.
سالن ورزشی کوی دانشگاه در تاریخ دوشنبه 23 خرداد 1343 با حضور مدیر امور دانشجویی و رئیس تربیت بدنی دانشگاه و آقای دکتر بهمن، سرپرست وقت کوی و چند نفر از استادان و روسای دانشکده‌ها در کوی دانشگاه افتتاح شد. در خلاصۀ گزارش مقدماتی برنامه سوم دانشگاه تهران در تاریخ 10/3/1342 از طرف شاپور راسخ به دکتر خانلری، وزیر فرهنگ، آمده است:
"... در جدول طرحهای مصوبه و اعتبارات پیش­بینی­شدۀ دانشگاه تهران برای تکمیل ساختمان سالن ورزشی کوی دانشگاه (ردیف 551306) مبلغ 676 هزار ریال اعتبار مورد نیاز می­باشد." 
       بعد از ذکایی، در سال 1346 اسفندیار ستاری ادارۀ ورزش دانشگاه را برعهده­گرفت. بر طبق مدارک موجود، این اداره در زمان مدیریت ایشان، اداره تربیت بدنی و تفریحات سالم دانشگاه نامیده می­شد. ستاری قهرمان معروف دوومیدانی ایران و دانش­آموختۀ رشتۀ ورزش و امور تربیتی از آمریکا بود. وی پس از بازگشت به کشور، همکاری خود را با ورزش دانشگاه در سمت سرپرست ورزش دانشکدۀ فنی آغاز کرد. در زمان سرپرستی ستاری در اداره تربیت بدنی و تفریحات سالم، طرح ساختمان سالن ورزش شماره دو در خیابان 16 آذر (21 آذر سابق) اجرا شد و به بهره برداری رسید.
      در سال 1350 پس از اسفندیار ستاری، دکتر منصور حضرتی، دانش­آموختۀ ورزش و تربیت بدنی از کشورهای آلمان و اتریش، مدیر تربیت بدنی دانشگاه شد. حضرتی که در دوران تحصیل خود از قهرمانان کشتی و سالها عضو تیم ملی کشتی فرنگی ایران بود، به پیشنهاد سازمان تربیت بدنی و مدرسه عالی ورزش ایران و موافقت رئیس وقت دانشگاه، دکتر نهاوندی، به مدرسه عالی ورزش منتقل شد.
      اوایل آبان ماه 1351 از طرف رئیس دانشگاه، دکتر جمشید نبوی که سرپرست امور دانشجویی دانشکدۀ حقوق بود، با حفظ سمت استادیاری به مدیریت امور تربیت بدنی دانشگاه منصوب شد. در این سال نام اداره تربیت بدنی به امور تربیت بدنی تغییرداده­شد.
 قبل از تاسیس سازمان ورزش دانشگاه در سالهای 50-51 دانشکده‌های دانشگاه تهران، هرکدام دارای سرپرست ورزش بودند و برای آموزش و تمرینات ورزشی چند مربی داشتند. در سال تحصیلی 49-50 ورزش اجباری در دانشگاه، با برنامۀ منظمی اجرا شد و همۀ دانشجویان سالهای اول و دوم، واحد ورزش را زیرنظر مربیان فرامی­گرفتند و این روند در سال تحصیلی 50-51 و بعد از آن همچنان ادامه یافت و واحد تربیت بدنی جز دروس دانشجویان باقی ماند. واحد تربیت بدنی در امور تربیت بدنی ارائه و تدریس می‌شد.
براساس مدارک موجود، در این سالها فضاهای ورزشی دانشگاه شامل دو زمین چمن فوتبال، پنج زمین مجهز تنیس، یک استخر روباز، سالن ژیمناستیک، تالار تمرین وزنه برداری، سالن کشتی و سالن تمرین شطرنج بوده است. زمین چمن شماره یک دانشگاه در پردیس مرکزی، روبروی در ورودی اصلی و دانشکده‌های هنرهای زیبا و ادبیات قرار داشت که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به محل اقامه نماز جمعه تهران تبدیل ­شد.
در سال‌های اخیر با توجه به تحول در تشکیلات و تقسیمات اداری دانشگاه تهران، امور تربیت بدنی با عنوان جدید اداره­کل تربیت بدنی، زیر مجموعۀ حوزۀ معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه محسوب می­شود.
 
ساختار فعلی اداره کل تربیت بدنی3
براساس تغییرات سازمانی داخلی در اداره کل تربیت بدنی درسال 1381 و 1382 کارشناسان این اداره­کل با توجه به نوع تخصص وعلاقه مندی خود،مسئولیت یک یا چند رشتۀ ورزشی را برعهده­ گرفتند. همچنین در تغییر ساختار اداری و همگام با برنامه­ ریزی کلان ورزش دانشگاه، تغییرات سازمانی دیگری در سال 1383 انجام شد. رویکرد اصلی این تغییرات، توسعۀ فعالیت‌های ورزش همگانی در دانشکده‌هابود؛ به همین دلیل تعدادی از کارشناسان اداره­کل به دانشکده‌ها مامور یا منتقل شدند.
 درحال حاضر دانشکده‌های زیر دارای واحد ورزش هستند و زیرنظر غیرمستقیم اداره ­کل ­تربیت­ بدنی فعالیت­ می ­کنند:
 1. دانشکدۀ اقتصاد(کارشناس پاره وقت)؛
 2. دانشکدۀ علوم اجتماعی(کارشناس پاره وقت)؛
 3. دانشکدۀ مدیریت؛
 4. پردیس هنرهای زیبا؛
 5. دانشکدۀ ادبیات؛
 6. دانشکدۀ الهیات؛
 7. دانشکدۀ حقوق؛
 8. پردیس علوم؛
 9. دانشکدۀ زبانهای خارجی؛
 10. پردیس کشاورزی و منابع طبیعی؛
 11. پردیس قم؛
 12. پردیس فنی؛
 13. پردیس ابوریحان (بدون کارشناس) .
انجمن­های ورزشی
در سال 1379 طی بخش‌نامه­ای از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مسئولیت تاسیس انجمن‌های ورزشی به دانشگاه‌ها واگذارشد. براین اساس اداره کل تربیت بدنی دانشگاه تهران انجمن‌های ورزشی دانشگاه را به مرور در سه سطح زیر تشکیل داد4:
 
الف) انجمن­های ورزشی تخصصی دانشگاه
انجمن­های تخصصی در سال 1383 با دریافت حکم از طرف مدیر کل تربیت بدنی دانشگاه، کار خود را آغاز کردند. این انجمن‌هاعبارتنداز: کشتی، والیبال، دوومیدانی و...
 
ب) انجمن­های ورزشی دانشکده­ها 
در سال 1382 و 1385 با برگزاری انتخابات دانشجویی، انجمن‌های ورزشی دانشکده­ها به شرح زیر تشکیل ­شد:
الهیات، فنی، ادبیات، علوم، هنرهای زیبا، زبان‌های خارجی، محیط زیست، فیزیک، پردیس­های قم، ابوریحان و کشاورزی و منابع طبیعی.
 
ج) انجمن­های ورزشی خوابگاه­ها
از جمله این انجمن‌ها، انجمن ورزشی خوابگاه سعادت آباد در سال 1383 فعالیت خود را آغازاز کرده است.5
افتخارات ورزشی دانشگاه تهران
از زمان تاسیس سازمان ورزش دانشگاه تاکنون، مسابقات و برنامه­های ورزشی مختلفی اجرا شده­است. دانشگاه تهران همواره مقام‌های متعدد قهرمانی را در مسابقات دانشجویان سراسر کشور و المپیادهای ورزشی کسب ­کرده­است. مقام‌های دانشگاه تهران را در نه المپیاد ورزشی دانشجویان سراسر کشور در جدول زیر مشاهده می­کنید:
  

مقام های دانشگاه تهران در المپیادهای ورزشی دانشگاههای سراسر کشور

المپیاد

سال

دانشگاه میزبان

مقام­های کسب شده

دختران

پسران

اول

1372

تهران

چهارم

-

دوم

1374

اصفهان و صنعتی اصفهان

ششم

اول

سوم

1376

شیراز و تبریز

دهم

اول

چهارم

1377

الزهرا

اول

-

پنجم

1379

الزهرا و شهید بهشتی

اول

اول

ششم

1381

فردوسی مشهد

اول

دوم

هفتم

1383

صنعتی اصفهان

دوم(اجتماعی) اول(انفرادی)

اول(اجتماعی) دوم(انفرادی)

هشتم

1385

شهید باهنر کرمان

اول

اول

نهم

1387

همدان - یزد

اول

اول

دهم

1389

استان سمنان-استان مازندران

اول

اول

یازدهم

1391

بیرجند- ارومیه

دوم

اول

دوازدهم

1393

شهید بهشتی

اول

دوم

سیزدهم 1395 فردوسی مشهد اول دوم
 
تمرینات همیشگی تیم‌های ورزشی دانشگاه زیر نظر مربیان ورزیدۀ کشور برگزار می‌شودکه بیشتر آنها از اعضا هیئت علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه و مربیان برجستۀ فدراسیونهای ورزشی هستند.
 
 1- در این زمان دانشکدهها با ارتباطی که با سازمان تربیت بدنی و پیشاهنگی داشتند، فعالیتهای ورزشی و مسابقات خود را اجرا می‌کردند
 2- محبوبی اردکانی، حسین، تاریخ تحول دانشگاه تهران و موسسات آموزش عالی ایران در عصر پهلوی..
3 - بخش اداری مدیریت تربیت بدنی در محل میدان انقلاب، جنب سینما بهمن، سالن شماره یک قرار گرفته است.
4- قبل از ابلاغ آیین نامۀ انجمن ­های ورزشی ، انجمن کوهنوردی دانشگاه تهران به صورت فراگیر و خارج از چهارچوب آیین نامۀ ابلاغی در این دانشگاه تشکیل شد و اکنون یکی از انجمن­های فعال دانشگاه است.
5- حضور دانشجویان نابینان در دانشگاه تهران مدیریت تربیت بدنی این دانشگاه را بر آن داشت تا به سبب شرایط خاص این گروه از دانشجویان، انجمن ورزشی ویژۀ نابینان را با برگزاری انتخابات دانشجویی، برای پیگیری امور ورزشی آنان تاسیس کند. این انجمن فعالیت خود را از سال 84 13 آغاز کرده است.
اخبار جشنواره ‌ها
محل تبلیغات شما
نظرسنجی
پیوند ها

کمیته ملی المپیک

وزارت ورزش و جوانان

فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی

فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی (فیزو)

شماره تلفن دبیرخانه و دانشگاههای منطقه 1

سیزدهمین المپیاد دانشجویی

سایت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران

سایت دانشگاه تهران

اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری